afbeelding voor post: Column - Chris Vugts | Na de leidraad: wie durft te beheren?

Column - Chris Vugts | Na de leidraad: wie durft te beheren?

15 oktober 2025

Iedereen gaat ervan uit dat zijn woning veilig is. Dat de rookmelder werkt, de vluchtroute vrij is en dat de brandweer het wel oplost als er iets misgaat. Toch is dat in woongebouwen niet vanzelfsprekend. Jaarlijks ontstaan er tientallen fatale woningbranden waarbij gebreken in onderhoud, installaties of beheer een rol spelen. Met dodelijke slachtoffers en ontwrichte woongebouwen tot gevolg.

Na de flatbrand in Arnhem op nieuwjaarsnacht 2020 nam de overheid haar verantwoordelijkheid door het NIPV, in samenwerking met koepels van gebouweigenaren, een leidraad én kennisportaal te laten ontwikkelen. Namens Vastgoedmanagement Nederland waren wij betrokken bij de ontwikkeling van de Leidraad brandveilig beheer van woongebouwen. Daarmee kreeg de sector eindelijk iets tastbaars in handen om woongebouwen structureel veiliger te beheren.

Nu, twee jaar later, zien we dat vooral woningcorporaties en institutionele vastgoedeigenaren de stap hebben durven zetten: ze beoordelen hun woningbestand, stellen prioriteiten en reserveren budgetten.

Bij veel VvE’s ligt dat anders. Daar overheerst helaas nog terughoudendheid: rapporten verdwijnen in de digitale la, maatregelen worden uitgesteld. Niet uit onwil, maar uit angst voor de gevolgen en vooral voor de kosten. Constructieve veiligheid van balkons, betonrot, de rookmelderplicht en de veiligheid van rookgasafvoerkanalen: het komt allemaal ter sprake aan dezelfde vergadertafel. Brandveiligheid voelt dan als één dossier te veel. En dus wachten veel eigenaren af op verplichtingen, op budget, op duidelijkheid. Ondertussen blijven de risico’s gewoon bestaan.

Toch hoeft een inspectie niet te leiden tot onvoorziene kosten, die een haalbaar budget ver overstijgen. Een planmatige aanpak helpt om maatregelen te faseren, te budgetteren en risico’s beheersbaar te maken. De leidraad biedt richting, maar het vraagt lef om hem toe te passen vóórdat de volgende brand ons eraan herinnert waarom dat nodig is.

Want gebouwen beheren is één ding. Gebouwen brandveilig maken is iets anders.

Wie durft te beheren?

Chris Vugts, directeur van vb&t Brandveiligheid.

×

Aanmelden nieuwsbrief